NEDEN İPEK YORGAN?

Sentetiklerin, kimyasal katkı maddelerinin kullanımının yaygınlığının artmasıyla birlikte, ALERJİ modern ve şehir yaşantısının temel sorunu olmuş gibi görünüyor. Ömrünüzün üçte birini geçirmekte olduğunuz yatağınızda, tüm alerjenlerden uzakta ve sağlıklı bir şekilde uyumak istemez misiniz? %100 ipek dolgulu yorganlar, doğal ipek liflerinin kullanımı sayesinde sağlığınız için idealdir.

İpek, cildimizdeki hücrelerde bulunan ve cildimize yararlı olan 18 çeşit amino asit içeren doğal bir üründür. İpeğin anavatanı olan Çin’de 5000 yıldır yapılan gözlemlere göre ipeğin cilde pek çok yararı olduğuna inanılır. İpeği oluşturan amino asitlerin bazı cilt hastalıklarına da iyi geldiğine inanılır. İpekte bulunan bu amino asitlerden bazıları günümüzde birçok güzellik ve cilt bakımı ürününde kullanılmaktadır.

 

Alerjiyi tetikleyen pek çok unsur aslında zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz yatak odalarımızdadır; toz, akar, mite, kimyasallar sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa ipeğin tüm bu alerjenlere karşı doğal bir savunması mevcuttur. İpekböceği tarafından üretilen ipeğin çok basit ve yalın bir yapısı vardır: Serisin isimli doğal bir yapışkanın ipek liflerini birarada tuttuğu kozadan oluşur. Bu koza, ipek liflerinin üretiminde tırtılın metaformoz sürecinde tüm doğal tehditlerin korunabilmesi için mükemmel bir sığınaktır. Ayrıca ipek liflerinin ayrıştırılması sürecinde kozaların ıslatılması, buhara tutulması ve ısıtılması söz konusudur. Bu süreçler, ipeğin alerjenlere karşı savunma mekanizması geliştirmesini sağlar çünkü toz ve miteler bu süreçlerden hiç hoşlanmaz ve barınamazlar. Yine bu süreçte kimyasalların kullanılmıyor olması, ipeği diğer dolgu maddelerinden ayrıştırmaktadır. Özellikle ipek yorganlarda, ipek liflerinin elastik ve uzun olması sebebiyle, kaztüyü ya da kuştüyü yorganlardaki gibi, tüylerin uçuşmasına veya yorgandan dışarı çıkmasına asla olanak yoktur.

Alerjik bünyeli kişilerin ve özellikle Alerji Uzmanları’nın ipek yorganı tercih etmesi ve önermesi tesadüf değildir. Tüm bu sağlıklı özelliklerinin yanı sıra, bir de size yorganınızı tüm yıl boyunca ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabileceğinizi söylesek! Şaşırtıcı ama gerçek, ipek yorganların en önemli özelliklerinden biri de budur. Aynı kaztüyü yorganlar gibi, ipek yorganınız kışın sizi öyle sıcak tutar ki termostatınızın sıcaklık ayarını düşürerek, faturalarınızdan birikim hesabı oluşturmanızı sağlar. Yazın ise kaztüyü yorgandan farklılıkla ipek yorganınız nefes alan ve fazla nemi emen özellikleri sayesinde, vücut ısınızla mükemmel bir uyum içerisinde hareket ettiğinden vücudunuzu serin tutar ve terletmez.

 

İpek yorganınızla 4 mevsimi geçirebilirsiniz. İpek yoğunluğu farklı yorgan çeşitlerinden, ihtiyacınıza uygun olanı seçmeniz yeterli. Üstelik, ipek yorganınızın içerisindeki ipeğin ağırlığı ne kadar fazla olursa olsun, yorganınızın şaşırtıcı şekilde hafif olduğunu göreceksiniz.

Sabah uyandığınızda eşinizle hiç "(dün gece) çok üşüdüm-(dün gece) çok sıcakladım” sorunu yaşadığınız oldu mu? İpek yorganın nefes alan yapısı ve vücut ısınıza muhteşem uyumu sayesinde yorganınızı yazın kullanabilmenizin yanı sıra, aynı yorganı paylaşan 2 farklı vücut ısısına sahip kişilerin de konforlu bir şekilde uyumasını sağlar.

ÖZELLİKLER

İPEK YORGAN

KAZTÜYÜ YORGAN

Kışın sıcak tutması

Evet

Evet

Sağlıklı

İpek'de bulunan Serisin isimli protein ipekte mite, akar, küf oluşumunu engellediği için doğal yapısı gereği anti-alerjik ve sağlıklıdır. İpek cildimizde de bulunan 18 proteinden oluşan, doğal bir madde olduğu için cilde en yakın ürün olarak kabul edilir.

İmalat sırasında dolgu maddesi olan tüyler kimyasal sıvılarla yıkandığı için yıkanana kadar antialerjik olarak kullanılabilirler. Ancak kimyasal operasyon sebebiyle doğallığı ve sağlıklığı zarar görmektedir.

Anti-alerjikliği

Doğal yapısı sebebiyle anti-alerjiktir ve güvenle kullanılabilir.

Toz, mite gibi alerjiyi tetikleyen unsurlar, kimyasal bir temizleme sonucunda yok olur.

Mite barındırma/toz tutma

Kesinlikle toz tutmaz ve alerjiyi tetikleyen miteleri bünyesinde barındırmaz

Evet

Cilt alerjisi

Hayır

Evet

Yorgandaki tüylerin uçuşması

İpek liflerinin uzun ve elastik yapısı sebebiyle asla yorgan kılıfının dışına sızıntı yapmaz ve uçuşmaz.

Kaztüyü yorganlardaki tüyler, sivri uçları ile batma yapabilmekte ve kılıfı delerek zamanla kılıftan yorganın dışına çıkar.

4 mevsim kullanım özelliği

Diğer dolgu malzemelerine göre en iyi hava geçirgen özelliğe sahip olduğu için terletmez, dört mevsim kullanılabilir

Fazla ısıtmaları nedeniyle bahar ve yaz aylarında kullanılmazlar.

Dolgu malzemesinin hışırdaması

Dolgu malzemesi olan ipek elyafı çok yumuşaktır. Cilde batma yapmaz, hışırdayarak kullanırken ses çıkarmaz.

Kanat-kuş tüyü dolgulu yorganlar hareket ettikçe hışır hışır ses çıkarırlar.

Hafiflik ve yer kaplama

İpek yorganlar ince ve hafiftir, az yer kaplar, üzerinizde ağırlık yapmaz.

Kabarık hacimleriyle fazla yer kaplarlar.

Dayanıklılık

İpek lifi, aynı boyuttaki çelik telden daha sağlamdır. Dayanıklı yapısı nedeniyle 15-20 yıl kullanım ömrü vardır.

5-8 yıl arası kullanım ömrü vardır ve bir kez yıkandıktan sonra kimyasalların yok olması sebebiyle kullanılmaması önerilir.


IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.